Przyczyny bezsenności mogą być błahe
Przyczyny bezsenności mogą być różne i zabrakłoby palców, żeby je wszystkie wymienić. Najczęściej problemy z zasypianiem są wynikiem stresu – gdy nieustannie czymś się martwimy, mamy mnóstwo pracy lub przechodzimy ciężkie chwile. W takich przypadkach często konieczna jest wizyta u lekarza i szczera rozmowa. Niekiedy potrzebna jest także psychoterapia i jednoczesne stosowanie leków nasennych, uspokajających lub antydepresyjnych.
Jeśli jednak nie potrafimy wskazać żadnej, konkretnej przyczyny stresu lub poddenerwowania, warto przeanalizować swoje codzienne nawyki. Może się okazać, że przyczyna bezsenności jest naprawdę błaha i łatwo się z nią rozprawić, modyfikując swoje przyzwyczajenia i styl życia.
Przyczyny bezsenności – fizyczne
Zdarza się, że bezsenność jest spodowana naszą kondycją fizyczną lub złym samopoczuciem. Nie musi to zaraz oznaczać choroby. Problemy ze snem mogą być spowodowane:
-
intensywnym treningiem tuż przed pójściem do łóżka,
-
piciem zbyt dużej ilości kofeiny, szczególnie na wieczór,
-
piciem alkoholu przed snem,
-
spożywaniem tłustych, ciężkostrawnych posiłków bez pójściem do łóżka,
-
paleniem papierosów.
Przyczyny bezsenności związane ze stylem życia
Bezsenność może być także wynikiem naszego codziennego, nieświadomego pobudzania organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę w sypialni odgrywa oświetlenie lub jak reaguje nasz mózg, jeśli w nocy wpatrujemy się w ekran telefonu. Oto kilka nieoczywistych rzeczy, które powodują bezsenność:
-
intensywne światło w sypialni,
-
oglądanie telewizji lub wpatrywanie się w ekran telefonu z nadzieją, że sen nadejdzie,
-
brak wieczornego rytuału wyciszającego,
-
analizowanie problemów.
Zapobieganie bezsenności
Problemy z zasypianiem pojawiają się bardzo często, jeśli prowadzimy niehigieniczny styl życia. Oto kilka zmian, które warto wprowadzić, by szybciej zasypiać i lepiej spać:
-
Zadbaj, by w twojej sypialni było wystarczająco ciemno – zasłoń żaluje. Nawet światło latarni może powodować problemy ze snem.
-
Ustaw optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Z dwojga złego lepsza jest już ta druga opcja. Najlepiej zasypia się, gdy w pokoju jest około 19–20 ℃.
-
Nie najadaj się przed snem. Unikaj przede wszystkim ostrych i tłustych pokarmów, ponieważ długo się trawią i mogą powodować zgagę.
-
Pomaluj ściany sypialni na przyjemny, kojący kolor. Pomarańcze i czerwienie odpadają. Najlepiej sprawdzi się błękit.
-
Prowadź kalendarz. Jeśli wszystkie obowiązki będziesz zapisywać i odhaczać na bieżąco, nie będziesz musiał w nocy zastanawiać się, co danego dnia zawaliłeś i co musisz zrobić jutro.
- Ostatnie ćwiczenia fizyczne wykonuj najpóźniej 3 godziny przed pójściem spać. Zrezygnuj też z picia alkoholu wieczorem.